Experiment Dracula – hudba a písně k muzikálu 1985

Experiment Dracula byl v roce 1985 novátorský počin
Inscenace divadelního souboru Malá scéna Zlín Experiment Dracula byla v roce 1985 skutečně experimentálním dílem, novátorským počinem, při němž se mladí divadelníci po odchodu zakladetele a režiséra Antonína Navrátila k profesionálnímu divadlu pokusili vytvořit vlastní divadelní představení – muzikál, svými silami, bez vedení jiného profesionálního divadelníka. Tímto představením mladý soubor zhodnotil právě léta divadelního vedení Antonínem Navrátilem.

Čtyři představení a dost
Muzikál Experiment Dracula dosáhl na čtyři reprízy. Premiéra a o týden pozdější repríza se odehrály v září 1985 (snad 23. a 30. září 1985), po nichž Michal Mašek, autor, režisér a představitel Van Helsinga, odešel na dvouletou základní vojenskou službu. Po přeobsazení se další dvě představení odehrála v únoru 1986. Ze stejných důvodů následně odešli na dva vojenské roky další mladí herci a tím se počet repríz definitivně uzavřel. Dnes je možné uvést, že i když tento divadelní počin mladých herců nebyl přímo zakazován, ze strany zřizovatele a nadřízených orgánů i ze strany nového vedení souboru byl citelný zájem ukončit reprízování co nejdříve a hru hrát co nejméně. V částečně pozměněné sestavě se soubor pokusil hru inscenovat ještě v roce 1990. Text hry byl doplněn o původní pasáže, částečně upraven, nicméně k premiéře už nedošlo.

Hudba a texty vznikly v roce 1985, upraveny a doplněny v roce 1990
Lumír Bednařík se skládání hudby a psaní textů k muzikálu Experiment Dracula ujal jako jeden z tehdejších členů souboru, a to na základě výzvy svých kolegů. Měl za sebou zkušenosti s psaním hudby pro dřívější maloscénská představení režiséra Antonína Navrátila.
Přípravy pro inscenaci v roce 1990 (v plánované režii Michala Maška) si vyžádaly drobné úpravy stávajících textů z roku 1985, dopsání textu k hudbě Rej upírů a zcela novou píseň Draculův návrat. V této podobě jsou zde texty písní uváděné.